Handbols

Sports

2022

Skaidrojam, kas ir handbols, kāds ir tā laukums, noteikumi un pozīcijas. Turklāt mēs jums pastāstīsim par tās vēsturi un spēles mērķi.

Handbolu spēlē gan ārā, gan telpās.

Kas ir handbols?

Handbols, handbols vai handbols ir a sports kurā divas komandas sacenšas par piepūstas bumbas kontroli, izmantojot rokas, lai to kontrolētu un iemestu pretinieka vārtos, kas ir līdzvērtīgs vārtu guvumam. Tas tiek spēlēts gan ārā, gan telpās, un katrā komandā ir aptuveni 7 cilvēki.

Handbols ir plaši praktizēts sporta veids Eiropā, ar diezgan mazāku klātbūtni pārējā pasaulē, izņemot dažas Amerikas valstis, piemēram, Brazīliju un Argentīnu, Āfrikas valstis, piemēram, Tunisiju, Ēģipti un Alžīriju, un vienīgo Āzijas izņēmumu Dienvidkoreju. Šajās valstīs ir gan vīriešu, gan sieviešu profesionālās līgas, un sacensībām nacionālā, reģionālā un pat globālā līmenī, ko organizē Starptautiskā Handbola federācija (IHF), kas atrodas Bāzelē, Šveicē.

Šo sporta veidu nevajadzētu jaukt ar sienas handbolu, ko sauc arī par handbolu, wallball vai 1-wall, sporta veidu, kurā divi spēlētāji sacenšas par bumbas kontroli, atsitot to no sienas. Anglosakšu valodā runājošajās valstīs šo sporta veidu ir ierasts dēvēt par handbols un handbolam patīk komandu handbols vai "komandu handbols".

handbola vēsture

Handbolam ir nozīmīgas priekšteces dažādās spēlēs senā Grieķija un senajā Romā, piemēram, "Urānijas spēle", kas minēta Odiseja Homēra, un kura gleznojumi tika atrasti Atēnās 1926. gadā.

Tomēr pats sporta veids ir ļoti jauns, un tā pirmās profesionālās spēļu grupas izveidojās Centrāleiropā un Ziemeļeiropā 20. gadsimtā. Toreiz tas tika spēlēts līdzībā futbols, komandās ar 11 spēlētājiem, kā tas joprojām tiek praktizēts dažās Eiropas valstīs. Tās radīšana tiek attiecināta uz profesoru fiziskā audzināšana Vācietis Kārlis Šelencs (1890-1956).

1926. gadā viņš nodibināja regulējumu starptautiskajā sportā un 1928. gadā IX vasaras olimpisko spēļu laikā tika dibināta Starptautiskā Amatieru handbola federācija. Šī struktūra vēlāk kļuva par Starptautisko handbola federāciju, un 1954. gadā tā organizēja pirmās pasaules sacensības vīriešu kategorijā, bet trīs gadus vēlāk - pirmās sieviešu kategorijā.

60. gados handbola praksi apstiprināja Starptautiskā Olimpiskā komiteja, un no 1972. gada tā tika iekļauta Olimpiskās spēles.

Spēles vārti handbolā

Mača beigās uzvarēs komanda, kura būs guvusi visvairāk vārtu.

Handbola mērķis ir gūt pēc iespējas vairāk vārtu, vienlaikus neļaujot pretiniekam darīt to pašu. Lai to izdarītu, bumba lielāko daļu laika ir jākontrolē un jāliek tai pēc iespējas vairāk reižu iekļūt pretinieku komandas vārtos. Mača beigās uzvarēs komanda, kura būs guvusi visvairāk vārtu.

Ilgums un rezultāts

Tipiska handbola spēle ilgst apmēram stundu, kas sadalīta divos periodos pa trīsdesmit minūtēm. Jauniešu komandu gadījumā šo periodu var saīsināt līdz 25 vai 20 minūtēm katrā periodā. Starp vienu periodu un otru ir obligāts 10 minūšu atpūtas laiks.

Šī laika beigās uzvarēs tas, kurš būs guvis visvairāk vārtu. Ja rezultāts ir neizšķirts, tiek piešķirtas vēl 5 minūtes atpūtas un pēc tam tiks izspēlēts divu 5 minūšu periodu pagarinājums ar minūti pārtraukumu starp abiem.Ja neizšķirts turpinās, procedūra tiks atkārtota. Ja vēl nav izšķirošā rezultāta, uzvarētāju komanda tiks noteikta ar pieciem secīgiem septiņu metru (7 m) metieniem katrai komandai, līdz tiks noskaidrots uzvarētājs.

Handbola laukums un pozīcijas

Laukuma lielums ir atkarīgs no spēlētāju skaita katrā komandā.

Tipisks handbola laukums ir 40 metrus garš un 20 metrus plats (7 spēlētājiem, parasti telpās) vai 90-110 metrus garš un 55-65 metrus garš (11 spēlētājiem, parasti ārā).

Vārti parasti ir 2 metrus augsti un 3 metrus plati, lai gan 11 spēlētāju versijā tie var būt pat lielāki, un vārtu līnija (kas ierobežo vārtiem tuvāko punktu, no kura bumbiņu var mest loka virzienā) 6 līdz 13 metru attālumā no loka šaušanas vietas atkarībā no spēles versijas.

Visi vārti ir vārtsarga īpašumā, kurš ir apmācīts pieskarties bumbai ar jebkuru ķermeņa daļu un kura uzdevums ir novērst pretinieku vārtus. Pārējie spēlētāji, kuri var pieskarties bumbai tikai ar rokām, tiek organizēti pēc dažādām pozīcijām:

• Centrālā. Līderpozīcija spēles konstrukcijā, kas kalpo kā komandas artikulators gan aizsardzībā, gan uzbrukumā. Parasti viņš ir tas, kurš saņem bumbu no vārtsarga, lai uzsāktu uzbrukumu, un kas ir svarīgāks par viņa spēku un prasme, ir viņa spēja novērot un plānot spēli.
  • Ekstrēms. Uzbrukuma pozīcija, kas atrodas katrā laukuma pusē, viņu misija ir ieslīdēt pretinieku aizsardzībā, tāpēc viņi parasti ir veikli, ātri un viegli spēlētāji.
  • Sānu. Vārtu piespēles pozīcija, viņi atrodas centra aizsarga malās un parasti ir ļoti gari, korpulenti spēlētāji ar spēcīgu sitienu. Viņiem ir galvenā loma aizsardzībā.
  • Rakurs.Uzbrucēja pozīcija, kas līdzvērtīga uzbrucējam futbolā, kura misija ir atvērt laukumus sāncenšu aizsardzībā. Viņi parasti ir spēcīgi spēlētāji un prasmīgi tuvcīņā.

Spēles noteikumi handbolā

Spēles noteikumi ir vienkārši: spēlētājiem jākontrolē bumba, izmantojot tikai rokas, un jāvirzās cauri piespēlēm un skrien iekšā pretinieka laukumā, līdz tiek sasniegta izdevīga pozīcija, lai mestu bumbu uz vārtiem. Tikai vārtsargi var izmantot jebkuru ķermeņa daļu, lai pārtvertu bumbu.

Tomēr spēlētāji, kuriem ir bumba, drīkst spert tikai trīs soļus pirms piespēles vai sitiena uz vārtiem. Ja vēlaties veikt nepārtrauktākus soļus, bumba ir jāatlec no zemes. Spēle ir plūstoša un tiek pārtraukta tikai tad, kad tiesnesis to nolemj.

Saskarsme starp spēlētājiem ir nepārtraukta un bieža, un spēlētājiem ir atļauts saskarties viens ar otru aci pret aci un traucēt pretinieka gaitu, taču viņi nekādā gadījumā nedrīkst sist, grūst vai uzbrukt viens otram. Spēlētāji, kuri rīkojas nelikumīgi, var tikt sodīti ar dzelteno kartīti un 2 minūšu pārtraukumu; ja sankcionēts trīs reizes vienā mačā, spēlētājam ir jāpamet spēle (sarkanā kartīte).